fbpx

Accesează până la

20 milioane EUR

pentru investiții în noi capacități de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile

Programul-cheie 1: surse regenerabile de energie și stocarea energiei are ca obiectiv majorarea producției energiei electrice din surse regenerabile prin instalarea de noi capacități de producere a energiei din surse regenerabile.

Valoarea maximă a ajutorului este de:

20 milioane EUR

pe proiect
de investiție

Intensitate ajutor de stat:

100%
din costurile eligibile

Obiectiv specific:

realizarea capacităților noi de producere energie electrică din surse: eoliene, solare, biomasă, biogaz, geotermale, hidro.

Beneficiari eligibili

Solicitanții eligibili sunt societățile (microîntreprinderi, întreprinderi mici, mijlocii și întreprinderi mari, inclusiv întreprinderi nou înființate), precum și regiile autonome, legal constituite și înregistrate la ONRC în România.

În sensul prezentului apel, realizarea de capacități noi de producție a energiei vizează crearea de instalații noi de producție, acolo unde nu au existat până în prezent, fără finanțarea capacităților de stocare a energiei.

Nu sunt eligibile proiectele care sunt propuse pentru a înlocui capacități mai vechi de producere energie din surse solare, eoliene, hidro, geotermale, biomasă sau biogaz.

Bugetul total estimat al schemei de sprijin multianuale este echivalentul în lei a sumei de 550.000.000 euro, din care:

  • pentru energie eoliană = 100mil.Euro
  • pentru energie solară = 200mil.Euro
  • pentru energie hidro = 100mil.Euro
  • pentru energie geotermală = 50mil.Euro
  • pentru biomasă, biogaz = 100mil.Euro
Cheltuieli eligibile
  • achiziționarea de instalații/echipamente pentru construirea de capacități noi de producție a energiei electrice din surse regenerabile de energie eoliană, solară, hidro, geotermală biomasă sau biogaz;
  • construcții care fac obiectul proiectului de producere a energiei electrice din surse regenerabile de energie eoliană, solară, hidro, geotermală, biomasă, sau biogaz.
Află dacă proiectul tău este eligibil!

    Contact info

     

    Compania

     

    Scrieți-ne planul de dezvoltare al companiei dumneavoastră

     

    CLIENȚI ȘI PARTENERI CARE NE RECOMANDĂ:

    consultanță fonduri europene și ajutoare de stat.

    Ce ne recomandă:

    1000+ proiecte finanțate.

    10+ ani experiență.

    99% rată de succes.

    80+ consultanți profesioniști.

    12 birouri regionale.

    OPORTUNITĂȚI SIMILARE

    Digitalizare

    Autoconsum

    Află dacă ești eligibil pentru proiectele finanțate prin fonduri nerambursabile contactând consultatul REI Finance.

    TELEFON

    031 100 52 27                    +40723 591 448

    E-MAIL

    office@reigrup.ro

    BUCUREȘTIBRAȘOV
    CONSTANȚA
    ORADEA
    IAȘI
    TIMIȘOARA
    CRAIOVA
    ARAD
    CLUJ
    BAIA MARE
    BACĂU
    TG. MUREȘ

    Consultanță fonduri europene și scheme de ajutor de stat

    www.reigrup.ro

    INFORMAȚII CONTACT

    BUCUREȘTI
    Sediul Central

    Str. Ciprian Porumbescu nr. 6

    Elena Duta
    0720.548.220


    office@reigrup.ro

    BRAȘOV

    Str. Mihail Kogalniceanu, Nr. 23, Bl. C7, Ap. 11

    Florentina Parosu
    0738.758.277


    florentina.parosu@reigrup.ro

    CONSTANȚA

    Bld. Mamaia, Cladirea Milenium Business Center, Nr. 135-137, Etaj 5, Camera 510

    Catalin Stanca
    0722.427.436


    catalin.stanca@reigrup.ro

    Mihaela Dobroiu
    0749039861


    mihaela.dobroiu@reigrup.ro

    ORADEA

    Str. Cuza Voda, Nr. 15, Ap. 2

    Cosmina Abrudan
    0770.598.823


    cosmina.abrudan@reigrup.ro

    IAȘI

    Bulevardul Carol I Nr 4

    Emanuela Turturean
    0720 549 327


    emanuela.turturean@reigrup.ro

    TIMIȘOARA

    Strada Eugeniu de Savoya nr 14

    Ramona Petronescu
    0725 588 528


    ramona.petronescu@reigrup.ro

    TG.MUREȘ

    str. Lăpușna, nr.6C

    Florin Cristea
    0727719246


    florin.cristea@reigrup.ro

    CRAIOVA

    Bld. Gheorghe Chitu, Nr. 49

    Adrian Preda
    0722.355.541


    adrian.preda@reigrup.ro

    ARAD

    Bld. Dragalina, Nr. 2

    Melinda Laszlo
    0744 866 705


    melinda.laszlo@reigrup.ro

    BAIA MARE

    Aleea Serelor, bl. 7, ap. 1

    Adrian Muresan
    0740539884


    adrian.muresan@reigrup.ro

    BACĂU

    Str. 9 Mai, Nr. 35D

    Catalin Martin
    0720547448


    catalin.martin@reigrup.ro